راهنمای خرید صندلی چرخدار برقی

 

همه ی ما افرادی را دیده ایم که به دلایل مختلف مجبور به استفاده از ویلچر هستند. ویلچر سهم زیادی را در کیفیت زندگی آن ها دارد، چرا که رفت وآمدهای روزانه شان را مدیون وجود ویلچر هستند. در واقع ویلچر عضو بسیار مهمی از زندگی آنان به شمار می آید. به همین دلیل مهندسین پزشکی و سایر متخصصین این حوزه توجه خاصی به طراحی و بهینه سازی ویلچر های جدید دارند.

 

ما در این مقاله قصد داریم تا به شما کمک کنیم یک ویلچر برقی مناسب تهیه کنید.

 

ویلچر برقی

اگر قادر به حرکت دادن صندلی چرخدار خود نیستید و یا اگر نیاز به  کاهش فشار برروی شانه ها و بازو های خود دارید، می توانید نقل و انتقلات خود را به جای ویلچر مکانیکی با ویلچر برقی انجام دهید و خودتان به تنهایی بدون آنکه به کمک دیگران نیاز داشته باشید ،از آن استفاده کنید و از زندگی لذت ببرید .

انتخاب ویلچر برقی به عوامل بسیاری از جمله محدودیت ها و نوع شرایط سطح محیطی که قرار است با ویلچر در آن حرکت کنید بستگی دارد. که در پایان همین مقاله، اجزاء و انواع آنها را به شما معرفی میکنیم تا بسته به نوع نیاز و بودجه ی مورد نظرتان ویلچر برقی دلخواهتان را تهیه کنید .

 

بد نیست بدانیم هر وسیله حمل و نقلی که انتخاب میکنیم طبیعتا دارای خوبی یا بدی های خاص خود است اما تحقیق و یا مشاهده افرادی که از همان وسیله در حال استفاده اند و گوش دادن به تجاربشان میتواند تا حدود زیادی به ما در انتخابمان کمک نماید.

به طور مثال (بنده، نویسنده مقاله) مدتی پیش حین رفت و آمد در خیابان پسری 23 ساله که سوار بر ویلچر برقی خود به تنهایی در حال عبور در یک خیابان بود را دیدم که تنها با یک دست قادر به هدایت ویلچر برقی خود بود و به آسانی و با آرامش کافی در مسیر خود حرکت میکرد، این یک اتفاق زیبا از نگاه من بود که می دیدم تکنولوژی توانسته تا این حد به یک فرد توانخواه کمک کند تا راحت تر از یک فرد کاملا سالم برای تردد روزمره خود در خارج و داخل منزل آن هم به طوری کاملا مستقل عبور و مرور نماید.
در واقع آنچه برای جامعه توانیاب مانند معلولین، بیماران، آسیب دیدگان یا سالمندان اهمیت دارد استقلال کافی در برخی اموری است که پیش از آن برای انجام آنها نیازمند کمک سایرین بوده اند. این امر به این عزیزان کمک میکند تا حدی احساس رضایت و امید بیشتری در زندگیشان احساس نمایند و در مجموع کیفیت نسبتا کاملتری از زندگی را تجربه نمایند.

 

در ادامه به بخش ها و نکات اساسی در انتخاب بهتر ویلچر های برقی میپردازیم:

چرایی انتخاب یک ویلچر برقی (به جای مکانیکی):

 • ضعف در قوای جسمانی و انواع آسیبهای اندام فوقانی در به حرکت در آوردن و استفاده از ویلچر محدودیت ایجاد میکند.
 • جا به جایی از روی ویلچر به سطح دیگر: اگر فرد دارای ضعف جسمانی قادر به حرکت دادن خود از
 •  روی صندلی به داخل خودرو یا روی نیمکت نباشد دیگر جای نگرانی نیست .ویلچرها ی برقی میتواند گزینه مناسبی باشند، زیرا طراحی ویلچربرقی به شکلی است که کاربر می تواند صندلی خود را متمایل کند.
 • راحتی در استفاده ی بلند مدت: صندلی ها ی ویلچر برقی معمولا دارای لایه گذاری بیشتری هستند (تشکچه راحتی) و به همین دلیل برای نشستن های طولانی مدت مناسبتر و راحتتر هستند. و همچنین از خستگی دست ها در افراد فعال
 •  که مدت زمان زیادی را در حال حرکتند جلوگیری میکنند.
 • شیب: زندگی در مناطق دارای سربالایی و سرپایینی استفاده و کنترل ویلچرهای دستی را دچار محدودیت و مشکل میکند.
 • بعد مکانی: مسافت طولانی را بخاطره قسمتهای مختلف زندگی روزانه اش از جمله فاصله ی منزل تا محل کار طی میکند.
 • استقلال فردی: توانخواه عزیز میتواند بدون وابستگی به اطرافیان به فعالیتهای روزمره اش بپردازد.

 

به طور کلی در هر جایی که ویلچرهای دستی خسته کننده میشوند، احساس نیاز ویلچر برقی احساس میشود.

 

اجزا و انواع ویلچرهای برقی:

 

1.چرخ ها:

قرار گیری چرخ ها در انواع ویلچر های برقی متفاوت و همینطور تاثیر گذار است.

 • چرخ های بزرگ در عقب: در این نوع از ویلچرها چرخ های بزرگ پشت مرکز ثقل و چرخ های کوچک درجلو که ویژگی های رانش و ثبات در این ویلچرها قابل پیش بینی است اما گاهی مانور دادن با آن در یک بسته به دلیل شعاع بزرگ چرخش میتواند سخت باشد.

 

 • چرخ های بزرگ درجلو: چنانچه چرخ های بزرگ در جلو و چرخ کوچک در عقب باشند. ویلچر پایدارتر شده و شعاع چرخش محدودتر میشود. اگر چه ممکن است تمایل به لغزش داشته باشد و راندن آن در یک مسیر مستقیم به خصوص هنگام حرکت سریع در سطوح ناهموار دشوار باشد.

 

 • چرخ های بزرگ در میانه: در این نوع از ویلچر، چرخ های بزرگ بصورت مستقیم زیر مرکز ثقل کاربر قرار میگیرد. این ویلچر کمترین شعاع چرخش را دارد و بهترین نوع جهت استفاده در منزل است اما کارایی آن در خارج از منزل به همان خوبی نمی باشد.

2.کنترل

وسیله مورد استفاده برای هدایت یک صندلی چرخدار است که میتواند با سیستم های کنترل محیطی و همچنین کامپیوتر به کار گرفته شود .کلیدهای کنترل سرعت و تغییر جهت در ویلچرهای برقی انواع مختلفی دارند. این کنترل ها معمولا قابل برنامه ریزی هستند و می توانند با استفاده از انواع سوئیچ ها و دسته های فرمان عمل نمایند. برخی از این کلیدها میتوانند به وسیله دست ها سر و یا حتی چانه افراد کنترل شوند.

3.نشیمنگاه و وضعیت قرارگیری

یکی از مهمترین قسمت های ویلچر محل قرار گیری فرد است و نقش مهمی درراحتی، عملکرد، ایمنی و سلامتی کاربر دارد .صندلی بعضی از ویلچر های برقی قابلیت حرکت به سمت بالا و پایین یا خم و راست شدن به عقب و جلو را دارند و سیستم نشیمنگاه باید باتوجه به وضعیت پزشکی و نیاز هر شخص تعیین شود. بالشت و پشتی جزء قطعات اصلی نشیمنگاه محسوب می گردند.

4.باتری

هر چه میزان شدت جریان ورودی ویلچر یا همان آمپر، بالاتر باشد قدرت ویلچر برقی نیز بیشتر است. باتری 28 آمپر نوع استاندارد است و باتری 24 آمپر برای  ویلچر های سنگین وزن استفاده می شود. نوع باتری 26 آمپر برای مسیر های طولانی مناسب است.

نکته :اگر باتری ویلچر توسط کاربران به صورت صحیح شارژ نشود، عمر مفید باتری کاهش میابد. استفاده نکردن از شارژر مناسب، شارژ کم یا شارژ بیش از حد از جمله علت های خرابی ویلچر برقی است.

نکته 2: استفاده از شارژر استاندارد سازنده ی ویلچربرقی

 

5. جویستیک

( در مقاله ی بعدی ب تفضیل به این موضوع میپردازیم. )

 

نکات حاِئز اهمیت در خرید ویلچر برقی:

 1. سرعت حرکت
 2. قدرت دستگاه
 3. عمر باتری و مدت نگه داری شارژ
 4. ابعاد در حالت بسته جهت حمل یا …
 5. وزن و ابعاد
 6. راحتی و ارگونومیک بودن قسمتهای مختلف صندلی جهت استفاده های طولانی
 7. کاربری آسان و محل قرار گیری مناسب و عملکرد اصولی سیستم کنترل، ترمز و هدایت دستگاه
 8. تجهیزات جانبی (سینی، چراغهای کمکی و…)
 9. تناسب سایز ویلچر با جثه و همچنین با محیط کاربری و وسیله ی نقلیه ی شخصی
 10. تاشو بودن یا نبودن (مبله)
 11. و…

نکته ی پایانی: حتما در انتخاب ویلچر خود از راهنمایی و کمک مشاورین امین و با تجربه و همچنین پزشک خود استفاده بفرمایید. جهت استفاده ی بهینه از ویلچر برقی خود حتما دستورالعمل های دفترچه راهنما را مطالعه و رعایت بفرمایید.

 

تدوین و نگارش: مهندس فاطمه اصغری 

 

مجموعه ی نیروهلث به نیروی سلامتی شما می اندیشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *